Kuriant šeimą, pradedant asmeninį gyvenimą, dažnai galvoje iškyla ir nuosavo namo idėja. Tačiau pirmą kartą realybėje susidūrus su statybomis kyla ne vienas klausimas: ką reikia daryti pirmiausiai, kokius leidimus reikia gauti ir panašiai. Tame etape nebeužtenka vien idėjos – reikalingi detalūs namų projektai.
Profesionalių architektų ir inžinierių poreikis
Aukštą namo kokybę gali užtikrinti tik statybos profesionalai. Gyvenamųjų namų projektavimas glaudžiai susijęs su ten gyvensiančių asmenų poreikių išsiaiškinimu tam, kad būtų galima sukurti erdvę, pritaikytą tiek atsipalaidavimui, tiek darbui namuose.
Parengti būstą, kuris atitiktų net didžiausius būsimų gyventojų poreikius ir norus, yra pagrindinė profesionalių architektų užduotis. Konsultuodamiesi su inžinieriais, kurie nurodo pastatų galimybes, architektai paruošia saugaus ir jaukaus būsto planus, sudaro biudžetą ir pataria etapus, kur galima sutaupyti nepakenkiant pastato ir jo funkcijų kokybei.
Didžiausia profesionalių architektų ir inžinierių nauda yra žinios, kaip teisingai pastatyti ir suprojektuoti būstą. Tai – tie žmonės, kurie galės jums papasakoti apie pastatų leidimus, patarti dėl kambarių išdėstymo, funkcijų ir paskirstyti lėšas, kad namų projektai būtų įgyvendinti.
Nuoseklaus projekto nauda
Vienintelis būdas išvengti klaidų yra bendrauti su profesionaliais statybų dalyviais, išmanančiais savo darbą ir turinčių ne tik teorinių žinių bet ir praktinės patirties. Kaip ir kiekviena statyba, viskas prasideda nuo bendradarbiavimo ir draugavimo su architektu, kurio metu išsakomi Užsakovo norai ir lūkesčiai. Architektas Užsakovo norų pagrindu parengia projektinius pasiūlymus, kuriuos apsvarsto su Užsakovu. Labai svarbu, kad tarp Užsakovo ir architekto būtų pasitikėjimas vienas kitu ir supratingumas.. Kad viskas eitųsi sklandžiai reiktu parengti planą, numatantį galimas kliūtis, ir pagal tai planuotis ir organizuoti darbus. Turėdami gerai ir išsamiai parengtą namo projektą, statybų darbai bus formuojami ir atliekami tiksliau, mažiau darbų eigoje kils kažkokių netikėtumų ir siurprizų. Tokiu būdu iš stichiškos statybos pereisite į planuojamą ir kontroliuojamą statybą, nebus permokama už statybos darbus. Be to, pasiruošę atsakymus į galimus rangovų klausimus, turėsite aiškią viziją, kaip turi atrodyti jūsų ateities namai.
Gyvenamųjų namų projektavimas glaudžiai susijęs ir su būsimais gyventojais, tad architektai jums užduos kelis klausimus, stengdamiesi išsiaiškinti individualius poreikius:
kiek asmenų gyvens tame name? Tai parodo miegamųjų poreikį:
- jei ketinate turėti vaikų, pravartu pasiruošti kelis papildomus miegamuosius;
- ar namuose ketinate dirbti? Taip sužinoma, ar reikalingas darbo kambarys;
- ar dažnai sulaukiate svečių? Galbūt reikalingas atskiras kambarys svečiams bei erdvi svetainė;
- kur paprastai leisite laisvalaikį – lauke ar viduje? Jei laisvalaikiu mėgstate skaityti, galbūt, verta turėti atskirą biblioteką;
- kiek pinigų galite skirti namo statybai? Svarbu numatyti ribas iš anksto, kad architektai galėtų suderinti su inžinieriais būsimus sprendimus ir parinkti Užsakovo lūkesčius geriausiai atitinkančius sprendinius ir medžiagas.
Namų projektai paprastai ruošiami bent dešimties metų laikotarpiui ar ilgiau, todėl, jei manote, kad artimiausiu metu nusimato tam tikri architektūriniai pokyčiai, tai irgi praneškite specialistams. Architektai turi ne tik suskirstyti namą erdvėmis, bet ir numatyti, koks bus išorės dizainas.
Dokumentų tvarkymas
Vienas iš didžiausių pliusų, kuriuos užtikrina profesionalus gyvenamųjų namų projektavimas, yra galimybė iš anksto numatyti, kokių dokumentų prireiks statybai. Leidimo vykdyti statybas reikia visiems, didesniems nei 50 kv. m. ploto gyvenamųjų namų projektams.
Norint gauti šį leidimą, reikia įrodyti teisę į sklypo nuosavybę, o statybos Užsakovai turi būti įstatymiškai apibrėžti kaip statytojai. Dažniausiai būtina parengti ir žemės sklypo užstatymo sąlygų, topografinio bei geologinio pagrindo įvertinimas. Rekomenduotina išsiimti specialiuosius architektūros reikalavimus. . Norėdami gauti leidimą, parengtą projektą projektuotojas turi pateikti į Infostatybą, kurioje yra atliekamas projekto derinimas. Gavus visus reikiamus pritarimus yra išrašomas skaitmeninis statybos Leidimas. i
Dėl reikiamų dokumentų, statybos etapų , būtini detalūs, nuosekliai parengti namų projektai. Juos gali paruošti tik profesionalūs architektai, kurie, bendraudami su inžinieriais ir teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, parenka klientams tik optimalius sprendimus.